Hanımeli Çiçeği’nin Faydaları

Hoş kokusu ve görüntüsü ile dikkat çeken hanımeli çiçeğinin yaklaşık 100 kadar çeşidi vardır. Sokaklardan geçerken buram buram gelen kokusu ile sakinleştiren hanımelinin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için güçlü bir idrar söktürücü ve öksürüğü kesen hanımeli hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında hanımeli çiçeğine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Sokakları süsleyen hanımeli çiçeği, sarmaşık grubuna girer. Doğada yaklaşık 180 türü bulunmaktadır. Bu 180’den 100 sadece Çin’de bulunur. En çok bilinen türü loniceradır. Çan şeklinde olan çiçeklerden bazıları meyve de üretir. Ancak Uzak Doğu ülkelerinde hanımeli çay olarak tüketilir. Yaygın bir tüketim ağı olan çay alternatif tıpta uyku düzenleyicisi ve öksürük kesici olarak kullanılır. Yapraklarından çıkarılan çağ çok az olduğundan yaygın bir kullanım alanı yoktur. Bir damla yağı cildi yenilemeye yetecek kadar güçlüdür. Tohumu alternatif tıpta krem hazırlamada kullanılır. Ilıman iklimde rahatlıkla yetişen hanımeli çiçeği kozmetik sanayinde ciddi bir yeri vardır. Güçlü bir anti inflamatuvar ve anti oksidandır. Yapılan araştırmalarda meyvesinin tüketilebileceği ortaya konulmuştur. 

hanımeli çiçeğinin faydaları nelerdir

hanımeli çiçeğinin faydaları nelerdir

HANIMELİ ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR? HANIMELİ ÇİÇEĞİ NASIL KULLANILIR? 

 Geleneksel Çin tıbbında kullanılan hanımeli çiçeği, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır. Yapılan araştırmalarda meyveleri kurutularak çay olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemindeki hücrelerin aktiflik oranını artırdığı ve oluşabilecek olan kötü hücreleri yok ettiği ortaya çıkarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir